Vyberte stránku
🐕 🐈

Vnější parazité (blechy, klíšťata, zákožka svrabová a další)

Blechy a klíšťata stejně jako u lidí způsobují závažná onemocnění stejně jako u lidí. Současný trh nabízí spousty přípravků, jak čelit těmto parazitům a chránit tak naše mazlíčky proti nemocem a potížím, které tito parazité způsobují.

Přípravky lze rozdělit na několik kategorií:

Antiparazitní spreje, pěny, šampóny

Výhody: snadná a rychlá aplikace, možnost ošetřit i okolí

Nevýhody: krátká doba působení max. 7 dní

Příklady přípravků: Bolfo, Frontline, Arpalit Neo, Duowin …

Antiparazitní obojky

Výhody: dlouhá doba účinnosti

Nevýhody: nutno obojek pravidelně kontrolovat a případně čistit

Příklady přípravků: Foresto, Kiltix, Bolfo, Arpalit …

Antiparazitní pipety spot-on

Výhody: snadná aplikace

Nevýhody: kratší působení než u obojků – (1-3 měsíce proti blechám, 1 měsíc proti klišťatům)

Příklady přípravků: Advantix, fipron, Frontline, Fypryst

Zákožka svrabová způsobuje u zvířat svrab. Léčba tohoto onemocnění patří do rukou lékaře.

Vnitřní parazité (škrkavky, tasemnice …)

Zvířata jsou často napadána vnitřními parazity, a to již od narození. Neléčené začervení může způsobit vážné onemocnění zvířete a parazité se mohou přenést i do lidského organismu. Ochranou proti těmto potížím je nutné pravidelné odčervování.

Frekvence odčervování u psů a koček jsou následující:

Štěňata, koťata – 1. odčervení provádíme ve věku 14 dní a dále pak opakujeme ve 14denních intervalech. Dále opakujeme každé 3 měsíce až do věku 12 měsíců.

Dospělí psi a kočky – Doporučuje se preventivně odčervovat každé 3-6 měsíců. U venkovních zvířat se doporučuje frekvence 3měsíční. Pokud ve stolici uvidíme parazity psa odčervujeme hned a opakujeme po 14 dnech.

Prostředky k odčervení buď můžeme koupit u veterinárního lékaře nebo přímo v lékárně. Jsou dostupné v různé formě (pasty, tablety …) a doporučuje se produkty občas vyměnit kvůli riziku vzniku možné rezistence (odolnosti parazitů vůči působení prostředku).

Přehled produktů, které si můžete zakoupit v lékárně:

Pasty (Banmnith, Caniverm) – Pastu aplikujeme přímo do dutiny ústní nebo zamícháme s krmivem. Dávkování přípravků dle hmotnosti.

Tablety (Drontal, Pratel, Caniverm, Denihel) – Tabletu necháme zvířetem spolknout. Dávkování dle hmotnosti zvířete

Jak poskytnout domácímu mazlíčkovi první pomoc

Při nadýchání žíravinou (platí pro látky, které vyvolávají otok plic)

Zvíře rychle dopravte na čerstvý vzduch, můžete provést výplach tlamy či čenichu vodou. Zvíře pak transportujte k veterináři.

Při zasažení očí žíravinou

Ihned vyplachujte oči proudem tekoucí vody, rozevřete oční víčka (třeba i násilím). V žádném případě neprovádějte neutralizaci! Výplach provádějte 10-30 minut od vnitřního koutku k zevnímu, aby nebylo zasaženo druhé oko, zajistěte co nejrychleji lékařské ošetření.

Při styku žíraviny s kůží

Zasažená místa oplachujte proudem, pokud možno vlažné vody po dobu 10-30 minut; nepoužívejte kartáč, mýdlo ani neutralizaci. Poleptané části kůže překryjte sterilním obvazem, na kůži nepoužívejte masti ani jiná léčiva. Zvíře přikryjte, aby neprochladlo, podle závažnosti situace a rozsahu poškození zajistěte lékařské ošetření.

Při požití žíraviny

Nikdy nevyvolávejte zvracení, protože hrozí nebezpečí dalšího poškození zažívacího traktu (protržení jícnu i žaludku)! Okamžitě vypláchněte tlamu vodou a dejte vypít 2-5 dl chladné vody (Nejsou vhodné sodovky ani minerálky, z nichž se může uvolňovat plynný oxid uhličitý. Větší množství požité tekutiny není vhodné, mohlo by vyvolat zvracení a případné vdechnutí žíravin do plic.). K pití se postižené zvíře nesmí nutit, zejména má-li již bolesti v tlamě nebo v krku. Sami nepodávejte živočišné uhlí! (začernění způsobí obtížnější vyšetření stavu sliznice zažívacího traktu a u kyselin a louhů nemá příznivý účinek). Nepodávejte žádné jídlo. Pokud je postižené zvíře v bezvědomí, nebo má-li křeče, nepodávejte ani vodu. Okamžitě zvíře transportuje k veterinárnímu lékaři!

Při požití toxických látek

Neprodleně volejte veterinárního lékaře a na základě jeho doporučení vyvolejte zvracení.

Vyvolání zvracení: Lze provést jen u zvířete, které je při vědomí a nemá křeče, a to do 1 hodiny po požití. Zvracení nevyvolávejte, pokud se jedná o lepidla nebo látky vytvářející pěnu.

Pro vyvolání zvracení dejte vypít asi 0,5-2 dl (podle velikosti zvířete) nejlépe vlažné vody s několika kapkami tekutého mýdla a práškovým nebo rozdrceným aktivním uhlím, odpovídajícím asi 2-5 tabletám (dle velikosti zvířete). Větší množství vody není vhodné, protože v případě, že ke zvracení nedojde, usnadní voda rozpuštění a vstřebání látky rozpustné ve vodě, v horším případě způsobí posun toxické látky dále do trávicího traktu. Dále je k vyvolání zvracení možno podat vlažnou slanou vodu nebo 3 % roztok peroxidu vodíku.

Po požití toxických nebo vysoce toxických látek bezprostředně po vyzvracení nebo do 5 minut P (co nejdříve, pokud je zvíře při vědomí a může polykat) podejte cca 5-20 (podle velikosti zvířete) rozdrcených tablet živočišného uhlí rozmíchaných ve vodě – nezávisle na tom, zda se zvracení podařilo vyvolat! Ihned zavezte psa na veterinu!

Další problémy, které můžete v péči o svého mazlíčka řešit

Bolest

Pokud zvíře něco bolí, je to potřeba řešit s veterinářem. Přípravky, které běžně používáme k léčbě bolestí u lidí, mohou být pro zvíře toxické. Nevhodné použití přípravků má za následek otravy zvířat a zdravotní komplikace.

POZOR: Léky s obsahem paracetamolu nejsou pro domácí mazlíčky vhodné!

Záněty spojivek

Jako první můžeme zkusit aplikovat přípravek ophtalmo-septonex. Nemáte-li ho doma zkuste oči otírat převařenou vodou nebo odvarem z heřmánku. Pokud by se stav nelepšil do 3 dnů, navštivte veterináře.

Artzóza, kloubní potíže

Kloubní potíže trápí nejen lidi, ale i zvířata. Léčbu bolestí nechte na poradu s veterinářem. Zvířeti však můžete poskytnout kloubní výživu. Některé z kloubních výživ jsou dostupné i v lékárně ( Arthronis, Gelacan, Alavis, Pet Health Care – péče o klouby). Přípravky se liší druhy a množstvím účinným látek chránící a vyživující kloubní chrupavku, vaziva. Dále se doporučuje udržovat vhodnou hmotnost zvířete. Nadváha zvyšuje zatěžování kloubů.

Záněty uší

Za normálních podmínek si zvířecí ucho nevyžaduje lidskou péči. V některých případech, zvláště pak u některých plemen, je potřeba ucho čistit a předcházet vzniku zánětu. V lékárně můžete zakoupit k tomuto účelu vhodné přípravky (Ear cleaner, Otifree). Léčba již vzniklého zánětu uší patří do rukou veterináře.

Péče o tlapky

Hlavně v zimním období je potřeba zvýšit péči o tlapky našich mazlíčků. Tlapky se doporučuje promazávat speciálními přípravky (pawwax) nebo stačí i bílá vazelína či kalciová mast. Dochází ke zklidnění a hydrataci podrážděné pokožky.

Zácpa

Na počátku zácpy pomáhá podání slabého projímadla a také zvýšení obsahu vlákniny v krmivu. Projímavé účinky má rostlinný olej, který zamícháte do krmiva v množství jedné lžíce na 5 kg hmotnosti zvířete. Vhodnou vlákninou je například strouhaná syrová mrkev, spařené ovesné vločky, lněné semínko nebo psyllium. Jestliže během 1-2 dnů nedojde k normálnímu vyprázdnění, navštivte veterinární ordinaci, kde zvířeti naordinují razantnější projímadlo (nebo klystýr). V závažných případech je nutné opakované podávání infuzí.

Průjem

Při průjmu je nejdůležitější doplňování tekutin. Doporučuje se podávat vlažné tekutiny (voda, černý čaj). Do nápoje je vhodné přidat špetku kuchyňské soli na 0,5 l objemu a osladit je glukózou (Glukopur) do koncentrace nejvýše 10 %. Dále se doporučuje podat probiotika – vysypat kapsli do jídla či pití nebo podat speciální probiotickou pastu pro zvířata (Prokollin). Pokud se potíže do 3 dnů nelepší nebo se potíže stupňuji, je nutné vyhledat veterináře.

Mgr. Veronika Hřivnáčová

zdroj: lekarnicke kapky