Vyberte stránku

Snad každý se s nimi setkal u svých dětí. Objeví se jeden, dva…, to nás nechává v klidu. Ale když naše robátko začne vypadat jako slunéčko, co si vypůjčilo tečky od svých kamarádů, zpozorníme a začneme to řešit. V lékárně, u lékaře, na internetu, sháníme informace, kde se dá.

Ale pozor! Není vyrážka jako vyrážka, doba jde kupředu a už dávno to nejsou jen neštovice nebo spalničky, co nám našeho miláčka mohou takhle označit.

S vyrážkou se setkáme především u různých alergií, poštípání, ale také se může objevit u meningokokové infekce a to už jdou všechny žerty stranou. Pojďme se dnes podívat na ty nejčastější, se kterými se setkáváme u svých dětí.

SPALNIČKY

Většina populace je proti spalničkám očkovaná. Je to infekční onemocnění, přenáší se vzduchem kapénkovou nákazou a propuká při nedostatečné výši protilátek. Inkubační doba je cca 2 týdny, onemocnění trvá týden. Nebezpečné mohou být komplikace v případě onemocnění encefalitidou. Projeví se silná rýma, kašel, bolest v krku, zánět spojivek, horečka. Když teplota začne klesat, objeví se na patře v ústech bílé skvrny a teplota opět stoupne. Vyrážka začíná na obličeji, je sytě červená a postupuje směrem dolů. Místa s vyrážkou se postupně slévají do velkých červených až hnědavých ploch.

PLANÉ NEŠTOVICE

Velmi nakažlivé virové onemocnění, šíří se vzduchem nebo přímým kontaktem s nakaženým. Inkubační doba je 10-14 dnů, dítě je nakažlivé až do vyloupnutí posledních stroupků. Nejčastěji začíná růžovou vyrážkou na hlavě a hrudníku, která se šíří po celém těle, včetně např. úst, vlasové části hlavy apod. Flíčky se postupně mění v puchýřky, které se mohou slévat, a následně stroupky. Přidat se může i únava, teplota. Výsev trvá většinou 2-6 dnů. Důležité je dbát na to, aby si dítě vyrážku nerozškrábalo, aby nezůstaly jizvy. Výrazně těžší průběh je u dospělých a nebezpečné jsou pro těhotné, hlavně v posledním trimestru.

PÁTÁ NEMOC

Přenáší se vzduchem, většinou postihne děti předškolního, ale i školního věku. Inkubační doba je 1-3 týdny, může se objevit i vysoká horečka. Vyrážka se nejprve objevuje v obličeji v podobě „motýlích křídel“, pak se rozšíří na tělo i končetiny, kde tvoří nepravidelné kruhy a shluky. Doba trvání bývá 7-12 dní, důležitý je klid nemocného. Nebezpečná je pro těhotné maminky a osoby s poruchou krvetvorby.

ŠESTÁ NEMOC

Opět přenosné onemocnění, inkubační doba je 5-12 dnů, většinou postihuje děti do dvou let. Zprvu se objeví vysoká horečka, může trvat i čtyři dny. Pak se začne na trupu, krku a horních končetinách začne šířit drobnoskvrnitá růžová až nafialovělá vyrážka , která asi do dvou dnů ustupuje. Důležitý je přísun tekutin, klid na lůžku a izolace. Onemocnění může být nebezpečné pro děti se sníženou imunitou.

RUKA – NOHA – ÚSTA

Poněkud zvláštní název pro onemocnění, postihující především děti do deseti let. Název je odvozen od míst, která jsou postižena – vyrážka se objevuje na dlaních, ploskách nohou, v okolí úst jako drobné puchýřky, případně v ústech v podobě bolestivých aftů. Šíří se kapénkovou infekcí, inkubační doba je 3-6 dní, většinou se objevuje v létě. Přibližně po deseti dnech ustupuje. Léčbu můžeme podpořit podáváním vitamínů B.

U všech těchto onemocnění se často objevuje teplota nebo horečka, případně svědění. Podáváme léky na snížení horečky, případně antihistaminika a lokální léčbu. Dbáme na klid nemocného a dostatečný přísun tekutin.