Vyberte stránku

PORADNA

Pokud máte dotaz, pošlete nám jej prostřednictvím formuláře. Pokusíme se jej v co nejkratší době zodpovědět.

[contact-form-7 id=“33″ title=“Kontaktní formulář  1″]
 

VAŠE NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Jak dlouho mi platí recept na léky?

Recept na antibiotika a antimikrobiální chemoterapeutika platí 5 kalendářních dnů ode dne vystavení včetně, pokud to nejsou přípravky pro lokální použití (mast, kapky…). Recept na ostatní léčivé přípravky platí 14 dní ode dne vystavení včetně, pokud nestanoví lékař jinak. Recept na opakovaný výdej platí 6 měsíců počínaje dnem vystavení, lékař může jeho platnost prodloužit max. na 1 rok. Recept vystavený lékařskou službou první pomoci platí nejdéle 1 kalendářní den po dni vystavení. Poukaz na zdravotnické prostředky platí 3 měsíce.

Kam mám vyhodit léky, které již nepotřebuji?

Nikam je nevyhazujte, ale přineste je do kterékoliv lékárny, kde zajistí jejich odeslání k bezpečné likvidaci.

Lékař mi předepsal na recept více balení léku, abych nemusel často chodit pro recept. V lékárně mi ale vše nevydali, že to nelze. Bylo to správně?

Lékař Vám na recept může předepsat počet balení pouze na tři měsíce, takže pokud Vám předepíše např. 3 balení po 90 tabletách, přičemž užíváte 1 tabletu denně, tak to opravdu vydat vše nelze. Pojišťovna to potom lékárně neproplatí. Tuto situaci ale může lékař řešit vystavením opakovacího receptu.

Jak dlouho mi platí výpis z receptu?

Výpis ( náhradní předpis) Vám platí stejně jako recept – 14 dní ode dne vystavení, pokud to nejsou antibiotika. Tam je pak platnost do 5 dnů od vystavení.

Může mi lékař vystavit opakovací recept na jakýkoliv lék?

To nelze, např. léky na spaní, silná analgetika apod. není možné na opakovací recept napsat.

Proč nemohu koupit antikoncepci bez receptu, když si jí platím celou?

Hormonální antikoncepce zatím není zařazena mezi léky, které lze koupit volně bez lékařského předpisu. Za určitých podmínek lze vydat pouze urgentní antikoncepci – v případě možného selhání použité antikoncepční metody. Přípravek si musí vyzvednout žena, pro kterou je přímo určen.

Kolik léků mi může doktor na recept předepsat?

Lékař Vám na jeden recept může předepsat většinou dva přípravky.