Dnem osteoporózy je 20. leden. Datum je už sice minulostí, ale určitě stojí za připomenutí několik poznatků o tomto onemocnění.
Co to vlastně je?
Osteoporóza nebo také řídnutí kostí je chronické onemocnění kostry. Dochází při něm k úbytku kostní hmoty a poruchám stavby kosti. Kosti se stávají křehčími, snáze se lámou, zvyšuje se riziko zlomenin. Ty vznikají nejen jako důsledek úrazu, ale i díky zvýšenému odbourávání kostí. Nejčastější příčinou je nedostatek vápníku, vitamínu D, pohlavních hormonů či zvýšeným odbouráváním kostní hmoty díky nedostatku fyzické zátěže.
Osteoporóza patří bohužel k onemocněním, které nebolí. Její vývoj je pozvolný, často bez vnějších příznaků nebo se projevuje jen mírnými bolestmi. Často se pak na ni přijde až při vzniku zlomeniny.
Kdo je osteoporózou nejvíce ohrožen? To vyplývá už z předchozích řádků. Jsou to především ženy po menopauze, kdy nastává pokles produkce estrogenů a progesteronu. K dalším ohroženým patří kuřáci, lidé s nízkou tělesnou hmotností, častí konzumenti alkoholu. Rovněž užívání některých léků, určitá onemocnění nebo genetická zátěž může podpořit rozvoj osteoporózy.
Jaké jsou zásady prevence osteoporózy?
Základem je správná životospráva a to již od dětství. Důležitý je přísun vápníku, vitamínu D, vitamínu K, hořčíku, fosforu a dalších stopových prvků. Dostatek zeleniny a ovoce, umírněný příjem soli, omezení přísunu alkoholu a nekuřáctví patří k dalším preventivním opatřením v ochraně před vznikem osteoporózy.
Velkou roli hraje i dostatek pohybu. V mládí podporuje tvorbu kostní hmoty, v dospělosti zpomaluje ubývání kostní tkáně. Pohyb také posiluje svalstvo, zlepšuje koordinaci a i tím přispívá ke snížení rizika pádu. Nemusíte se děsit hodin v posilovně nebo ve fitku, plně vyhovující je chůze, jogging, tenis, volejbal a další, při kterých jsme ve vzpřímené poloze. Pro cvičení tak vlastně využíváme tíhu vlastního těla.