Vyberte stránku

Léto je tu a s ním spojené zážitky nejen ty příjemné, ale i „suvenýry“ nevítané, kterých se jen obtížně zbavujete.

S původci kožních plísní a mykóz se setkáte prakticky všude. Jsou to neškodné mikroorganismy, běžně se vyskytující ve vašem okolí. Pokud se ale vytvoří vhodné podmínky, mohou nastat problémy. Nejčastěji postižená místa jsou nehty, vlasy a kůže. Infekci lze přenést dotykem od postiženého člověka nebo i zvířete, většinou psa. Rovněž podlahy veřejných bazénů, koupališť, saun i sprch jsou riziková místa pro přenos tohoto onemocnění.

Léčba je lokální, v těžších případech se musí řešit i systémově podáváním tablet, které vám předepíše lékař. Lokálně se používají různé masti a krémy, spreje, roztoky a zásypy (Canespor, Canesten, Imazol, apod.), osvědčená je také koupel v roztoku hypermanganu. Ponožky a obuv můžete ošetřit octovou vodou.

Nejlepší ochranou onemocnění je ale prevence. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a riziko nákazy se podstatně sníží. V teplých dnech noste otevřenou obuv, nohy vystavujte co nejvíce působení čerstvého vzduchu. Vlhké a tmavé prostředí zárodkům svědčí a proto na plovárnách, u bazénů, v sauně a ve veřejných sprchách používejte vzdušnou obuv, po koupání vždy pečlivě osušte kůži a prostory mezi prsty. Noste prodyšné oblečení, které saje pot, pravidelně si měňte prádlo a ponožky každý den. Nepůjčujte si obuv jiných lidí.  Nezapomínejte ani na své chlupaté miláčky a prohlédněte jejich srst. Oválná místa se šupinkami a vypadanou nebo oslabenou srstí mohou být zdrojem vašich potíží.

Pokud se onemocnění přece jen vyskytne, je nezbytné, aby léčba byla pravidelná a trvala dostatečně dlouhou dobu, aby se předešlo recidivám.

Další, související oblast se týká především žen. Vaginální záněty a záněty močových cest (ty ovšem mohou postihnout i muže) umí pěkně potrápit. Koupání ve volné přírodě, mokré plavky na těle, zapaření při delším cestování, prochladnutí, ale také užívání antibiotik nebo antikoncepce, hormonální výkyvy během těhotenství nebo nový partner – to všechno může ovlivnit přirozenou skladbu mikroflóry v pochvě a podpořit vznik zánětu. Lehčí průběh zvládnete samy – k dispozici jsou vaginální přípravky a krémy (Gyno-Pevaryl, Canesten, přípravky s výtažky z australského čajovníku – Tea Tree). Pomoci může i doplnění tzv.lactobacilů, tampony pro koupání v přírodě či přípravky na zvýšení obranyschopnosti proti gynekologickým infekcím a zánětům. Pokud má infekce těžší průběh, je třeba vyhledat lékaře, protože riziko komplikací u neléčených zánětů není zanedbatelné.

Se zapařeninami a opruzeninami se setkal každý. Dobrou službu Vám poskytnou krémy na ochranu dětské pokožky (mohou být i s přídavkem zásypu nebo desinfekčních látek) nebo desinfekční kapesníčky na intimní hygienu, případně spray ( Sudocrem, Intim Comfort).

Záněty močových cest – to je námět na samostatné téma a určitě se k němu vrátíme. Vzpomenula bych ještě například poštípání různým hmyzem, která se mohou zanítit, zvlášť pokud neodoláte touze poškrábat svědivé místo. Klíště – každoroční věrný a obávaný průvodce léta. Každé místo přisátí řádně vydesinfikujte, odstraňte klíště (pomohou vám speciální pinzetky nebo háčky) a opět vydesinfikujte. Pokud by se přibližně do 3 – 4 týdnů objevily příznaky chřipky, únava, bolesti svalů, bolesti v krku nebo zvýšená teplota, určitě je nepodceňujte a navštivte lékaře. O klíštěti ho nezapomeňte informovat. Může se jednat o běžnou chřipku nebo virózu, ale také nemusí. Konečné slovo vám dá rozbor krve.