Kukátko do říše rostlin: tajemný ĎÁBLŮV DRÁB. Žádný strach, nevydáme se do pekla ani do říše pohádek, ale zalistujeme v herbáři z cizích krajů.
HARPAGOFYT LEŽATÝ (Harpagophytum procumbens)
Rostlina pocházející z Afriky. Svůj lidový název – čertovo kopyto, ďáblův spár či dráp dostala podle tvaru plodů, které mají zahnuté ostny. Harpagofyt má krásné růžovo-červené květy a i přes svou výšku je to rostlina spíše poléhavá. Je dobře uzpůsobená podnebním podmínkám své domoviny. V období sucha nadzemní část mizí a přežívají kořeny s hlízami. Prášku z nich využívají domorodí obyvatelé při horečce, bolestech páteře či kloubů nebo cukrovce. Právě pro své pozitivní účinky při bolestivých stavech revmatického nebo artritického či dnového původu se dostal do hledáčku firem, pátrajících po nových možnostech léčby bolesti. Také proto byl zařazen mezi chráněné druhy rostlin, jelikož jeho výskyt ve volné přírodě silně poklesl.
Jako hlavní účinnou látkou se jeví harpagosid se silným protizánětlivým působením. Tlumí bolest, zklidňuje zánět, ovlivňuje i degenerativní procesy v kloubech nebo obratlích, podporuje hojivé procesy. Afričtí lidoví léčitelé ho využívají i při horečce, při potížích s trávením, nemocech krve, ústřelu i jako močopudný prostředek a to, na rozdíl od Evropy, dokonce i u těhotných. Existují již klinické studie na účinnost harpagofytu při bolestech zad a účinky jsou srovnatelné s účinností moderních léčiv. Další oblastí jeho využití je u sportovců, u kterých se mohou bolestivé stavy objevovat právě po velkých sportovních výkonech.
Jeho snášenlivost je velmi dobrá, jako vedlejší účinky se někdy uvádí ranní bolesti hlavy, šelesty v uších či pokles chuti k jídlu. Při užívání harpagofytu je třeba vzít do úvahy i léky, které pravidelně bereme. Např. v kombinaci s léky na cukrovku může dojít k zesílení účinku na hladinu cukru v krvi, používání vysokých dávek může mít vliv i na léčbu srdečních poruch a vysokého krevního tlaku.
Jako doporučená denní dávka s analgetickým a antirevmatickým účinkem se uvádí přibližně 50mg harpagosinu, což odpovídá asi 4,6g suchého kořene. Nevhodný je mimo těhotných, pro osoby se žaludečními nebo dvanácterníkovými vředy, se žlučovými kameny, pro alergiky a zvlášť citlivé osoby.